AKCJA LATO’2012 - półkolonie
zorganizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zakrzewo” w Elblągu
w dniach: 02.07 – 13.07.2012 r. (I turnus) oraz 23.07 – 03.08.2012 r. (II turnus)
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo” co roku organizuje półkolonie letnie dla dzieci z osiedla Zawada. Z tej propozycji wakacyjnego wypoczynku skorzystało 64 dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Koszt uczestnictwa za 1 osobę wynosił 80 zł. Również i tym razem zainteresowanie było bardzo duże, niestety z uwagi na ograniczoną liczbę opiekunów nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych.
Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii był atrakcyjny, żeby każde dziecko mogło w nim znaleźć coś dla siebie. Dostosowano formy wypoczynku i spędzania czasu wolnego do oczekiwań jej uczestników. Zajęcia odbywały się od godz. 930 do godz. 1430, pod okiem doświadczonej kadry pracowników spółdzielni. Otrzymano zgodę na bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Elblągu przez dzieci uczestniczące w półkolonii od Prezydenta Miasta Elbląga. W trakcie półkolonii uczestnicy mieli okazję zdrowo odpocząć i bezpiecznie spędzić wolny czas, a mnogość wycieczek przyczyniła się do poznania ciekawych zakątków naszego miasta.
Podczas tegorocznych wakacji pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu wspólnie z policjantami już pierwszego dnia zajęć odwiedzili nas w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Głównym celem organizowanych spotkań było propagowanie zasad bezpiecznego zachowania pieszych i rowerzystów, przestrzegania obowiązujących przepisów oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych. W ramach spotkań przeprowadzono konkursy o tematyce bezpieczeństwa, a nagrodami były kamizelki odblaskowe dla grupy oraz przybory niezbędne do prac plastycznych.
Oprócz zajęć stacjonarnych szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia taneczne, plastyczne oraz zajęcia sportowe z zakresu nauki gry w tenisa. Podczas zajęć tanecznych dzieci poznały podstawowe kroki wybranych tańców oraz miały okazję doświadczyć zajęć ruchowych w innych niż tradycyjne formach. Zabawy teatralne obejmowały ćwiczenia z zakresu ekspresji scenicznej i animacji przedmiotu, wyrażania (ruchem i gestem) niewerbalnie treści wierszyków, rymowanek, przysłów oraz zabawy z elementem pantomimy. Na zajęcia plastyczne przygotowano szereg ciekawych, różnorodnych propozycji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci (wykonanie masek z podklejanego papieru, formowanie z gliny, wykonanie medalionów z gipsu, rysowanie, kolorowanie, malowanie na papierze farbami plakatowymi i pastelami). Zajęcia sportowe z zakresu nauki gry w tenisa stołowego umożliwiły dzieciom, które nie miały dotychczas ku temu okazji do zapoznania się z tą dziedziną sportu, a dzieci posiadające już pewne umiejętności w tym zakresie miały szanse na ich rozwinięcie.
W programie półkolonii znalazły się również wycieczki. Uczestnicy półkolonii odwiedzili Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, które przygotowało wiele atrakcji skierowanych przede wszystkim do najmłodszych. My skorzystaliśmy z warsztatów dotyczących historycznych gier i zabaw zręcznościowych oraz średniowiecznych bitew: strzelanie z łuku, walki na drewniane mieczyki i włócznie, wyścigi koników, chodzenie na szczudłach, kręgle, serso, boule, przeciąganie liny. Uczestniczyliśmy w otwarciu elbląskiego zabytkowego tramwaju Konstal N5, rocznik 1961 na elbląskiej starówce, a przy okazji weszliśmy na ostatnie piętro Bramy Targowej, gdzie mogliśmy podziwiać z góry panoramę Elbląga.
Odwiedziliśmy redakcję „Dziennika Elbląskiego”. Zapoznano nas z pracą dziennikarzy i fotoreporterów. Dzieci zadawały dużo pytań związanych z funkcjonowaniem redakcji, pracą biura ogłoszeń oraz z etapami powstawania gazety.
Nie lada atrakcją okazało się obejrzenie wystawy w Ratuszu Staromiejskim, zorganizowanej w ramach obchodów 100-lecia lotnictwa w Elblągu. Eksponaty udostępniło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Również dużą atrakcją, choć o innym charakterze była wizyta w Nowej Holandii. Popłynęliśmy łodzią spacerową po trasach wodnych i kanałach, gdzie obserwowaliśmy roślinność oraz zwierzęta tam żyjące. Również bawiliśmy się w „małpim gaju", na kulkach i wszelkiego rodzaju dmuchanych zjeżdżalniach.
Podczas deszczowej pogody wybraliśmy się do Placu Zabaw „Meksyk”. Jest to dobre miejsce do spontanicznych zabaw i pozbycia się nadmiaru energii. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia Zajezdni Tramwajów Elbląskich. Dzieci zapoznały się z pracę motorniczych, dowiedziały się różnych ciekawostek o historii i współczesności Tramwajów Elbląskich. Wizytę zakończyliśmy przejażdżką – specjalnym kursem z napisem „Półkolonia SM „Zakrzewo” do pętli tramwajowej i z powrotem, który sprawił uczestnikom wiele radości.
Nie możemy nie wspomnieć o wizycie w Bażantarni, wspólnie przygotowanym ognisku, pieczonych kiełbaskach i super zabawach oraz pobycie w Końskim Zdrowiu, gdzie dzieci korzystały z przejażdżek konnych.
Podsumowując sprawozdanie muszę stwierdzić, iż taka forma wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników, jak również rodziców. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach, pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców oraz podziękowania na ręce opiekunów dowodzą, iż należy ją kontynuować.
W związku z organizacją wypoczynku letniego nasza placówka była kontrolowana przez następujące instytucje:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla Miasta i Powiatu Elbląg,
2. Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu.
Wyniki kontroli są pozytywne, nie stwierdzono żadnych uchybień.
D.A.